اطلاعات بیشتر در باره چاپ روی CD یا DVD

چاپ روی انواع لوح فشرده ( سی دی – دی وی دی – مینی سی دی – بلوری – دی وی دی ناین و … )

چاپ CD DVD - سی دی به سه روش چاپ افست، دیجیتال و سیلک اسکرین و تولید به روش استمپر و داپلیکیتور می باشد که به اختصار هر کدام را توضیح می دهیم.

مختصری از انواع چاپ سی دی:

چاپ افست : بهترین و سریعترین چاپ بر روی CD و DVD (با قابلیت انتقال کامل عکس بدون افت کیفیت)می باشد . که بر خلاف چاپ سیلک اسکرین و تامپو ازکیفیت عکس (کیفیت بسیار بالا) و برخلاف چسباندن لیبل وزن CD را اضافه نکرده و موجب خرابی CD ودرایو نمی گردد.

چاپ دیجیتال : چاپ دیگر CD چاپ دیجیتال می باشد که این چاپ هم در حالت عادی ضد آب نمی باشد مگر آنکه در چاپ دیجیتال از یک لایه محافظ وارنیش (UV) استفاده گردد در نهایت کیفیت متفاوت چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ افست باعث شده است چاپ دیجیتال با قیمت کمی بالاتر از چاپ افست  مشتریان منحصر به فرد و بسیار زیادی داشته باشد. هر چند چاپ دیجیتال جهت چاپ تیراژهای کمتر از ۵۰۰۰ عدد تنها جایگزین چاپ افست CD می باشد. سرعت بسیار بالای چاپ افست (۵۰۰۰ عدد در ساعت) و ایجاد لایه محافظ از رنگ مخصوص روی دیتای CD از دیگر تفاوت های آن با چاپ های دیگر می باشد.

چاپ سیلک اسکرین : در چاپ سیلک اسکرین (Silk Screen) کیفیت چاپ پائین است و ظاهر CD نازیباست. جوهر سیلک به علت روغنی بودن موقع خواندن CD در CDROM بوی بدی ایجاد کرده و و درضمن نمی تواند CD را در برابر حرارت ، رطوبت و خراش محافظت کند. چاپ سیلک فقط ۱ – ۲ – ۳ و یا ۴ رنگ تفکیکی را شامل میشود