انواع کاغذ در صنعت چاپ

استفاده از انواع مختلف کاغذ در صنعت چاپ یکی از الزامات اساسی چاپخانه ها محسوب می شود. کارخانه ها قادر به تولید کاغذ های متفاوتی هستند و گاها برخی کارخانه ها انواع خاصی از کاغذ و برخی دیگر نیز انواع دیگری را تولید می کنند. گاها برخی کارخانه ها از خمیر مکانیکی و برخی دیگر از خمیر شیمیایی برای تولید کاغذ استفاده می کنند. برخی کارخانه ها در تولید کاغذهای خاصی تخصص دارند (مانند کاغذهای گلاسه).

قیمت کاغذ بر اساس خمیر مورد استفاده تعیین می گردد. در صورتیکه که کاغذی در حین تولید با مشکلاتی مواجه شده و خراب شود، مجددا به خمیر تبدیل می شود.

انواع کاغذ و مقوا

رایج ترین انواع کاغذ و مقوای مورد استفاده در صنعت چاپ عبارتند از: کاغذ تحریر، کاغذ و مقوای گلاسه، مقوای پشت طوسی و پشت سفید، کاغذ صنعتی کرافت، کاغذ روزنامه

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر دارای دو نوع مختلف اندود شده و اندود نشده بوده و تنها نوع اندود شده آن در ایران قابل تولید است. این نوع کاغذ جهت چاپ انواع مجله و سررسید کاربرد دارد و بیشتر از کشورهای اندونزی، چین و غیره وارد کشور می شود.

کاغذ تحریر می تواند برای نوشتن با خودکار مورد استفاده قرار گیرد. رنگ این نوع کاغذ می تواند سفید رنگ یا در رنگ های مختلف باشد.

کاغذ گلاسه اندود شده

کاغذ گلاسه نوعی کاغذ با مقاومت بالا است. این نوع کاغذ به دلیل جذب یکنواخت جوهر، استفاده بسیاری در چاپ دارد. برای هموار شدن و جذب یکنواخت این کاغذ، از نشاسته و برای ضد آب بودن آن، از پلاستیک استفاده می شود. کاغذ گلاسه با کیفیت ترین نوع کاغذ محسوب می شود و دارای دو نوع مات و براق بوده و به صورت یک رو و دورو تولید می شود.

کاغذ گلاسه مات

در پوشش این نوع کاغذ، از خاک چینی استفاده می شود و همین امر باعث صاف شدن سطح و بهبود در جذب می گردد. برای چاپ بر روی چنین کاغذی، از مرکب فرموله شده مخصوص استفاده می شود. برای کاهش ریسک مالیده شدن مرکب، از ورنی مجدد در قسمت های چاپ شده استفاده می شود. معمولا از این نوع کاغذ در چاپ بروشورها، کتاب و کاتالوگ استفاده می شود.

کاغذ بالکی

این نوع کاغذ در واقع کاغذ مکانیکال حجیم شده بوده و می توان آن را جایگزین کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه کرد. استفاده از خمیر با کیفیت در این نوع کاغذ اهمیت بسزایی دارد.

کاغذ و مقوای پشت طوسی و پشت سفید

این نوع کاغذ در واقع مقوای بازیافتی است که یک طرف آن سفید است. در مقوای پشت طوسی، ورقه های مقوا به صورت دو لایه و توسط یک لایه مرطوب دیگر به یکدیگر می چسبد. از این نوع مقوا در صنایع شوینده مانند انواع پورد، جعله کفش، جعبه شیرینی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذ و مقوای کرافت

این نوع کاغذ از سولفات خمیر پالپ تهیه شده و دارای دو نوع کاغذهای کرافت سفید نشده و کاغذ های کرافت سفید شده هستند. نوع اول این کاغذ در بسته بندی مورد استفاده قرار گرفته و نوع دوم آن برای تهیه کاغذ کاربرد دارد.

کاغذ روزنامه

این نوع کاغذ ارزان قیمت بوده و به صورت رول یافت می شود. از این نوع کاغذ معمولا در چاپ روزنامه استفاده می شود و این کار با کمک ماشین لترپرس و افست صورت می پذیرد. این نوع کاغذ مقاومت اندکی در مقابل نور دارد. این نوع کاغذ در کارهای هنری سریع و موقت قابل استفاده است.

در مجتمع چاپ زمرد، انواع مختلفی از کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد تا بدین ترتیب بتوان محصولات متنوعی را بر اساس خواسته های مشتریان عزیز آماده و ارائه کرد.

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید