امروزه برای مصارف مختلف بیش از 3000 نوع کاغذ در بازار وجود دارد. هر کدام از انواع کاغذ در صنعت چاپ جایگاه ویژه خود را دارند و از آنها برای انواع مختلف چاپ استفاده می‌شود. نوع و کیفیت کاغذ استفاده شده در چاپ محصولات، بر قیمت نهایی چاپ تاثیر فراوانی دارد.

آشنایی با انواع کاغذ

البته باید در نظر داشت که قیمت کاغذ همیشه در انتخاب نوع کاغذ تاثیر ندارد. کاربرد کاغذ تعیین می‌کند که چه نوع کاغذی برای آن محصول استفاده شود. همچنین شناختن انواع کاغذ علاوه بر کمک به انتخاب بهتر، باعث می‎شود بتوانیم هزینه ها را کنترل کرده و انتخاب مقرون به صرفه ای داشته باشیم.

برای اینکه بهتر بتوانیم انواع کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ را تشخیص بدهیم، نیاز است که با انواع کاغذ آشنا شویم.

انتخاب نوع کاغذ

باید در نظر داشت که همواره قیمت و هزینه ی کاغذ تعیین کننده نیست. کاربرد و نواع استفاده از کاغذ نیز معیار مهمی در انتخاب یک کاغذ برای چاپ است.

در صنعت چاپ برای چاپ انواع محصولات چاپی مثل کتاب، روزنامه، کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، تراکت و … نیز در حین انتخاب کاغذ مناسب، باید به بودجه و نوع نیاز مشتری توجه کرد.

انواع کاغذ در صنعت کاغذسازی به 4 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

برای بسته بندی نیز با توجه به وزن و ظاهر و نوع محصول و البته شرایط نگهداری محصول و قیمت تمام شده برای تولید کننده، کاغذ مناسب را انتخاب کنیم.

الف) کاغذ و مقوای گرافیکی

ب) انواع مقوای بسته بندی

ج) کاغذهای بهداشتی

د) کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

انواع کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ:

انواع زیادی از کاغذ وجود دارد که برای استفاده در صنعت چاپ مناسب هستند. کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ روزنامه جزو کاغذهای پر کاربرد  در صنعت چاپ هستند که برای استفاده در چاپ دیجیتال و افست مناسب هستند. علاوه بر کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه و کاغذ روزنامه، انواع مختلف و متنوعی از کاغذ وجود دارد که در صنعت چاپ استفاده می‌شوند. کاغذها در ضخامت، جنس، گرماژهای متنوعی تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند. هر نوع کاغذ کاربرد خاص خودش را دارد. در ادامه با چند نوع گوناگون کاغذ که در صنعت چاپ کاربرد دارند، آشنا می‌شویم:

 • کاغذ غیر اسیدی
 • کاغذ گلاسه
 • کاغذ پلاستیکی
 • کاغذ خود کپی
 • کاغذ روزنامه ای
 • کاغذ کارتریج
 • کاغذ انگلیسی با سطح نرم
 • کاغذ آنتیک
 • کاغذ آنتیک فشرده
 • کاغذ مکانیکی
 • کاغذ شیمیایی   
 • کاغذ مقوایی

آشنایی با پرکاربردترین انواع کاغذ در صنعت چاپ

برخی از انواع کاغذهای مناسب برای استفاده در صنعت چاپ، نسبت به سایر کاغذها بسیار پرکاربردتر هستند

کاغذ روزنامه (Paper News Print):

کاغذ روزنامه، ارزان ترین نوع کاغذ است. این نوع ازکاغذ معمولا در بسته بندی رولی و ورقی تولید و به فروش می‌رسد. کاغذ روزنامه دارای قدرت جذب بالایی است. برای چاپ روزنامه با لترپرس و ماشین افست، از این روزنامه استفاده می‌شود. از کاغذ روزنامه برای چاپ روزنامه، چاپ رسید، چاپ صورت حساب های عمومی، چاپ قبوض برق و گاز و آب و تلفن، چاپ برگه مالیات و … استفاده می‌شود.

کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی تولید می‌شود. بخش زیادی از این خمیر را، الیاف بازیافتی و خمیر چوب تشکیل میدهد.

کاغذ روزنامه برای بایگانی مدارک و اسناد، گزینه مناسبی نیست. به دلیل ناخالصی که در الیاف بازیافتی وجود دارد و لکنین نامیده می‌شود، با گذشت زمان کاغذ با قرار گرفتن در معرض نور تغییر رنگ میدهد و حالت شکننده به خود گرفته و می‌پوسد.

کاغذ تحریر (Writing Paper):

کاغذ تحریر معمولا در چاپ افست کاربرد دارد. البته برای چاپ سربرگ، پاکت، اوراق اداری، تراکت، برگه یادداشت و کتاب نیز از کاغذ تحریر استفاده می‌شود.

همچنین کاغذ تحریر در گرماژ های مختلفی تولید شده و در بازار عرضه می‌شود؛ که نسبت به نوع کاربرد می‌توان آن را تهیه و استفاده نمود.                         

یکی دیگر از قابلیت های بسیار خوب کاغذ تحریر این است که میتوان از هر دو سمت کاغذ برای چاپ استفاده کرد. مرکب به سمت دیگر کاغذ تحریر نفوذ نمی‌کند.

حتی به راحتی میتوان روی هر دو طرف کاغذ تحریر با خودکار یادداشت کرد.

کاغذ تحریر مقاومت نسبتا بالایی دارد. به همین دلیل میتوان برای بایگانی اسناد و مدارک به مدت طولانی، از کاغذ تحریر استفاده کرد. این نوع از کاغذ در مصرف اداری کاربرد بالایی دارد.

از چوب درختان سوزنی برگ و پهن برگ و همچنین از خمیرهای شیمیایی در تولید کاغذهای تحریر استفاده می‌شود.

این نوع از کاغذ در رنگ های متفاوتی تولید شده و در بازار به فروش می‌رسد. نوع رنگ کاغذ تحریر زمان تولید با توجه به خمیری که استفاده می‌شود، تعیین می‌شود.

سطح کاغذ تحریر برای چاپ بسیار مناسب و کاربردی می‌باشد، همچنین برای نوشتن با خودکار روی آن نیز گزینه مناسبی است.

روی کاغذ تحریر نمی‌توان پوششی مثل سلفون و … اضافه نمود.

کاغذ گلاسه مات و براق (Coated Paper & Board – Matt & Glossy):

این نوع از کاغذها پوششی مات یا براق دارند که برای چاپ های رنگی گزینه بسیار مناسبی هستند. همچین کیفیت بسیار عالی دارند. به این نوع از کاغذ به دلیل داشتن پوششی یکنواخت و صاف، سورفیس پیپر SURFACE PAPER نیز گفته می‌شود.

کاغذ گلاسه در چاپ رنگی، چاپ مجلات با کیفیت بسیار بالا کاربرد دارد. کاغذ گلاسه از مواد خاک چینی و مواد معدنی تولید می‌شود. کاغذ گلاسه یک نمونه ارزان‌تر نیز دارد که با الیاف بازیافتی و خمیر چوب تولید می‌شود. کاغذ گلاسه ابریشمی یا مات نیز از خاک چینی و مواد معدنی تولید می‌شود.

صاف و یکدست بودن سطح کاغذ گلاسه باعث می‌شود که مرکب به طور کاملا یکنواخت روی سطح آن چاپ شود. به همین دلیل این نوع از کاغذ برای چاپ انواع مجلات با کیفیت بالا، گزینه بسیار مناسبی است.

کاغذ گلاسه جزو مرغوب ترین انواع کاغذ موجود در بازار است. کاغذ گلاسه نیز در گرماژ های مختلف تولید شده و در بازار به فروش می‌رسد.

همچنین بهتر است بدانید هر چقدر گرماژ کاغذ گلاسه بالاتر باشد، ضخامت و مقاومت آن بیشتر شده و چاپ با کیفیت تری خواهید داشت. برای کاغذ گلاسه برخلاف کاغذ تحریر می‌توان از پوشش سلفون یا لمینیت به منظور افزایش مقاومت کاغذ حین چاپ استفاده کرد.

مناسب‌ترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ، چاپ کارت ویزیت، چاپ تراکت، چاپ بروشور، چاپ تقویم، چاپ ساک دستی و …، کاغذ گلاسه است.

افزایش روزافزون نرخ انتشار نشریات با صفحات رنگی و همچنین بالا بودن قیمت کاغذ گلاسه، صنعت کاغذ سازی توجه ویژه ای به تولید و عرضه ی نوعی از کاغذ گلاسه که ارزان قیمت باشد، دارد. در همین راستا، از خمیر مکانیکی به عنوان قسمتی از خمیر مورد استفاده در تولید کاغذ گلاسه استفاده می‌شود.

کاغذ خود کپی (Carbonless Paper):

این نوع از انواع کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ، تنها در برخی موارد کاربرد دارد. کاغذ خود کپی دارای پوشش شیمیایی است. هنگام نوشتن بر روی کاغذ خود کپی با فشار دادن، همه آن چه که روی کاغذ نوشته شده بود به کاغذ زیرین منتقل می‌شود.

در حقیقت با کمی فشار دادن هنگام نوشتن، می‌توان یک نسخه کپی در صفحه بعدی ایجاد کرد. از این نوع کاغذ برای انتقال تصاویر یا متون به صفحه زیرین استفاده می‌شود. همچنین بهتر است بدانید که از کاغذ خودکپی در صنعت چاپ، عموما در مواردی مثل چاپ فاکتور، چاپ فرم و قراردادهای چند نسخه ای استفاده می‌شود.

کاغذ و مقوای کرافت (kraft paper):

این نوع از انواع کاغذ مورد استفاده از چاپ، کاغذی دارای مقاومت بسیار بالا است. کاغذ و مقوای کرافت، از سولفات خمیر پالپ تهیه و تولید می‌شود. کاغذ و مقواهای کرافت تنوع بسیار بالایی دارند.

برای مثال کاغذ و مقواهای کرافت که سفید نشده اند برای بسته بندی استفاده می‌شوند و کاغذ و مقواهای کرافتی که سفید شده اند برای تهیه و تولید کاغذهایی که پیوستگی بافت بسیار قوی دارند، استفاده می‌شوند.

کاغذ و مقوای کرافت عموما با رنگ سفید یا با رنگ قهوه ای تهیه و تولید می‌شود. این نوع از کاغذ معمولا دوام بسیار بالایی دارد. به همین دلیل برای بسته بندی، چاپ کارتن، چاپ جعبه، چاپ پاکت و چاپ ساک دستی کرافت استفاده می‌شود.

کاغذ و مقوای کرافت، گرماژ و وزن های مختلفی دارد. کاغذ و مقوای کرافت در کارخانجات تولید پاکت سیمان، کارخانجات تولید ورق کارتن و نیز در تولید ساک دستی کاغذی کاربرد دارد.

در مجتمع چاپ زمرد، سعی بر آن است تا از بهترین کاغذها در چاپ محصولات استفاده گردد تا کیفیت کارها افزایش یافته و موجب جلب رضایت هر چه یشتر مشتری گردد.

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید