توضیح کامل مراحل چاپ افست

صنعت چاپ یکی از اصلی ترین صنایع محسوب شده و خواهان بسیار زیادی داشته و بسیاری از افراد به دنبال ارائه سفارش به چنین صنایعی هستند. با تغییرات امروزی، نیازمندی به آن نه تنها کاهش میافته بلکه با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

سعی بر این است تا بتوان به توضیح کامل مراحل چاپ افست پرداخت. در ایران و در مقایسه با کل جهان، فناوری چاپ رشد چشگیری نداشته و با وجود پیدایش دستگاه های چاپ مدرن، مهارت های لازم در این زمینه کسب نشده و اکثر اپراتورها با این دستگاه های بگونه ای کار می کنند که گویا همان دستگاه های قدیمی هستند و از امکانات تعبیه شده در آنها بهره گیری نمی کنند.

در این مبحث، سعی بر آن است تا به طور خلاصه به توضیح مراحل چاپ پرداخت. حتما شما نیز اشتیاق این را دارید که وقتی سفارشی را انجام می دهید، بدانید که سفارش شما چه پروسه هایی را طی می کند تا به دست شما برسد.

یک سفارش در سه بخش آماده می شود که عبارتند از: 1- مراحل اولیه، 2 – مراحل چاپ، 3 – مراحل پس از چاپ و این سه بخش خود دارای چندین مرحله هستند.

مراحل اولیه چاپ

آماده سازی مواد:

بعد از دریافت سفارش، تمامی الزامات مرتبط با آن سفارش باید تامین گردد که این شامل تمامی منابع پیشنهادی، طراحی و متنی است. تمامی این الزامات باید بررسی و مقایسه گردد. سپس، این الزامات بر حسب نیاز اولیه الویت بندی می گردد. برخی نظریات قابل ترسیم بر روی کاغذ نبوده و بهتر است تا چنین ایده هایی را بی خیال شوید.

کاغذ به عنوان یکی از الزامات چاپ

کاغذ به عنوان مواد و الزامات اصلی سفارش در نظر گرفته می شود و لازم است تا از همان ابتدا، مد نظر قرار بگیرد و در صورت عدم وجود آن در چاپخانه، اقدام به تهیه آن کرد. بهتر است تا همواره انواع مختلف کاغذ در چاپخانه موجود باشد چرا که گاها نیاز به استفاده از کاغذ خاصی بوده و این نوع کاغذ به سختی در بازار یافت می شود.

بخش طراحی

در بخش طراحی، باید از طراح یا بخش طراحی خواست تا علاوه بر انجام طراحی های لازم، فایل های مورد نیاز چاپ را تهیه کند. باید به این نکته توجه کرد که انتخاب افراد در این بخش اهمیت بسزایی دارد. داشتن مهارت و تخصص برای انجام کارهای مربوط به طراحی اهمیت بسزایی دارد و در صورت وقوع اشتباهی در این بخش و در طراحی، ضرر و زیان بسیاری متحمل چاپخانه می گردد.

بخش طراحی

بعد از طراحی، فایل خروجی باید تمامی استانداردهای مورد نیاز در چاپ را داشته باشد. طراح باید قبل از ارسال طراحی به بخش های دیگر، تمانی شرایط را در نظر گرفته و فایل را بر اساس نیازمندی ها آماده کند. وظیفه طراح این است که به نوع کاغذ مصرفی و فاصله صفحات دقت کند. در این میان باید جهت چاپ و نحوه برش نیز مد نظر قرار گیرد.

ساخت قالب

برخی محصولات مانند جعبه نیاز به برش های خاصی دارد و قبل از برش، باید قالب مورد نظر طراحی و ساخته شود. طراحی قالب در بخش طراحی صورت گرفته و بعد از طراحی فایل، به بخش ساخت قالب فرستاده می شود. ساخت قالب با کمک تیغه های چوبی یا فلزی صورت پذیرفته و در چاپ لترپرس، تیغه‌ها بر روی کاغذهای چاپ شده اجرا می‌شود.

مراحل چاپ

لیتوگرافی:

در این مرحله، فایل‌های آماده چاپ و ارسالی از طرف بخش طراحی به منظور چاپ به مرکز لیتوگرافی ارسال می شود. لیتوگرافی به عنوان بخش متصل کننده محصول حاصل از طراحی و چاپ بر روی کاغذ در نظر گرفته می شود. بدین ترتیب، در بخش لیتوگرافی، فایل‌های حاصل از بخش طراحی بر روی صفحات فلزی خاصی با نام زینک پرینت می گردد. در چاپخانه، برای انجام پروسه چاپ از این صفحات استفاده می شود.

در حالت کلی، چاپ با استفاده از چهار رنگ اصلی آبی، قرمز، زرد و مشکی صورت گرفته و ترکیب این رنگ‌ها باعث ایجاد بیشتر رنگ های مورد استفاده در پروژه‌های چاپی می شود. رنگ های دیگر مورد استفاده در صنعت چاپ به طور مجزا موجود بوده و یا ترکیب آنها خریداری می گردد. به هر یک از رنگ های مورد استفاده در صنعت چاپ یک کانال رنگی گفته می شود.

با توجه به تعداد کانال‌های رنگی مورد استفاده، لیتوگرافی باید به دنبال آماده سازی صفحات زینک و ارسال آنها به چاپخانه باشد. چنین صفحات با کمک فایل حاصل از بخش طراحی به دست می آید. بنابراین، تهیه این فایل های در بخش طراحی اهمیت بسزایی داشته و باید دارای استانداردهای لازم باشد.

چاپخانه

چاپخانه قطعا برای افراد مطالعه کننده این متن آشنا است. بهتر است در انتخاب چاپخانه مورد نظر برای چاپ ایده های خود دقت کافی داشته باشیم. چاپخانه انتخاب شده باید دارای فناوری های پیشرفته، نیروی کار متخصص، زمانبندی دقیق در تحویل محصول و از همه مهمتر کیفیت بالایی برخوردار باشد.

عمل چاپ با کمک دستگاه‌ها و روش‌های بسیاری قابل انجام است. اما در صورت نیاز به چاپ ایده ها با توجه به استاندارد های لازم و کیفیت مورد نیاز، لازم است که در انتخاب چاپخانه نهایت وسواس را به خرج دهیم.

تصویری از چاپخانه

مراحل پس از چاپ

روکش یووی و سلفون:

بعد از مرحله چاپ و بسته به نوع سفارش و مراحل مورد نیاز در مرحله پس از چاپ، جهت آماده سازی سفارش نیاز به کمک بخش های مختلف است. یکی از مراحل پس از چاپ، بخش یووی یا سلفون است و این دو مرکز دو مرکز جدا از هم هستند. مطابق با نوع سفارش، می توان معین کرد که پروژه به کدام یک نیازمند است.

در این مرحله، انتخاب نوع روکش توسط کارفرما صورت می پذیرد. باید بخشی را انتخاب کنیم که از مواد اولیه با کیفیتی استفاده می کند. استفاده از مواد مرکب یووی ساخت شرکتی بینام می تواند باعث شود تا بعد از چندین ساعت، چاپ یووی از روی کاغذ جدا گردد.

تا زدن و ترتیب دهی

این بخش محصول حاصل از مراحل قبل را بنابر نیاز کارفرما تا زده و در صورت نیاز به ترتیب دهی، آنها را ترتیب بندی کرده و آماده صحافی می کند و این امر بیشتر در رابطه با چاپ مجلات و مانند اینها کاربرد دارد. در مرحله تا زدن، نیاز به استفاده از دستگاه های خاصی برای تا زدن و ترتیب دهی است و هر چقدر این کار با دقت بیشتری صورت پذیرد، کیفیت نهایی کار افزایش پیدا می کند.

صحافی

بعد از انجام مراحل توضیح داده شده در فوق، بخش صحافی وظیفه به هم چسباندن جلد و صفحات و منگنه کردن آنها را بر عهده دارد. در این بخش، استفاده از منگنه و چسب با کیفیت اهمیت بسزایی دارد و در صورت استفاده از مواد بی کیفیت، محصول نهایی علاوه بر کیفیت، به زودی ورقه ورقه شده و از هم جدا می شود.

مرحله صحافی

چاپ لترپرس و نیم تیغ

این دستگاه باعث ایجاد برش های خاصی بر روی کاغذ می شود و برای این کار از قالب هایی با نام شابلون استفاده می شود. برای انجام هر کاری، نخست قالب مخصول آن باید طراحی گردد. اگر قالب دارای ایراداتی باشد باعث می شود تا محصول نهایی از کیفیت کافی برخوردار نباشد.

ساخت جعبه

در این بخش، جعبه های قالب خورده ساخته می شود و به همین دلیل، لازم است تا نظارت کافی بر این مرحله داشته باشیم. ممکن است تمامی مراحل چاپ با دقت تمام صورت پذیرفته ولی مرحله آخر که ساخت جعبه است دچار ایراداتی شود. در چنین شرایطی بعد از انجام تمامی مراحل، کار در واقع بی کیفیت شده و لازم می شود تا کار را مجددا از ابتدا انجام دهید که علاوه بر زمانبر بودن، می تواند خسارت های مالی بسزایی را به همراه داشته باشد.

مرحله بسته بندی و حمل و نقل

بعد از اتمام تمامی مراحل فوق، نیاز به اسن است که محصول مورد نظر بسته بندی شده و به دست مشتری برسد.

بسته بندی و حمل و نقل علاوه بر هزینه بر بودن نگرانی های مخصوص خود را دارد چرا که محصول در مسیر راه می تواند دچار آسیب هایی شود.

در نهایت باید خاطر نشان شد که مجتمع چاپ زمرد با در نظر گرفتن تمامی حساسیت های لازم در آماده سازی و با بهره گیری از سیستم های مدرن چاپ، سعی در ارائه محصولی با کیفیت به شما دارد.

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید