وقتی صحبت از چاپ می شود، به یاد چاپ کاغذی می افتید. در گذشته چاپ فقط به کاغذ محدود بود و خبری از چاپ های دیجیتالی و امثال آن نبود. احتمالا تا به الان متوجه نشده اید، مداد یا خودکاری که استفاده می کنید بخشی از آن مربوط به صنعت چاپ است. مداد و خودکار تنها یک نمونه از وسیله هایی بود که اثراتی از صنعت چاپ در آن دیده می شود.
شاید در مرحله اول کلمه چاپ، ناخودآگاه چاپ های کاغذی و کتاب ها و مجلات به ذهنتان خطور می کند. اما با پیشرفت تکنولوژی در دنیای چاپ، صنعت چاپ از چاپ مجلات و کتاب ها فراتر رفته و فعالیت خود را گسترده تر کرده است. در ادامه مطلب معرفی چاپ و انواع آن را به طور کامل توضیح دادیم.


اثرات صنعت چاپ


این روزها تقریبا به هر چیزی که دراطراف تان نگاه کنید، متوجه اثرات صنعت چاپ درآن ها می شوید از ظروف پلاستیکی گرفته تا وسایل نقلیه و پوشاک و.. . به عبارتی بحث جذابیت محصول به طرحی که برروی آن چاپ می شود بستگی دارد.

در چند سال اخیر بحث بسته بندی و نوع طرح و چاپ آن نقش اساسی در خرید و فروش آن داشته است.
در حال حاضر تنوع چاپ به دلیل پیشرفت فناوری بیشتر شده و طرح های متفاوتی را می توان با اسفتاده از تکنولوژی چاپ کرد. چاپ طرح ها و اشکال مختلف محدود به وسیله خاص یا کاغذ نیست بلکه می توان با قابلیتی که تکنولوژی در اختیارمان گذاشته است، مدل ها و الگو های متنوعی برروی شیشه، فلز، پلاستیک، پارچه ای، چرمی، شیمیایی و… چاپ کرد. در ادامه انواع چاپ را به هماه کاربرد هایشان معرفی می کنیم تا هر چه بیشتربا این صنعت آشنا شوید.


انواع چاپ

چاپ دیجیتال


احتمالا دراوایل اختراع دستگاه چاپ، چاپ فقط به یک روش انجام می شد و از تنوع خاصی برخوردار نبود. اما بعد ها با پیشرفت این صنعت، روش ها و مدل های زیادی در صنعت چاپ ایجاد شدند که به کار فعالان این حوزه سرعت بخشیده است.
چاپ فقط یک صنعت نیست بلکه به عنوان هنر هم محسوب می شود. اینکه تنوع طرح و نقش بسیاری از محصولات متقاوت و غیرتکراری است، مربوط به هنر و مهارت دستان طراحان چاپ است. در ادامه مطلب معرفی چاپ و انواع آن به همراه کاربردهایشان می پردازیم.
به طور کلی چاپ به 3 صورت انجام می شود:
1. چاپ مستقیم
2. چاپ غیر مستقیم
3. چاپ غیر تماسی


چاپ مستقیم


در چاپ مستقیم، سطح چاپ، ارتباط مستقیمی با فرم چاپ دارد. این روز ها همه به دنبال این هستد که با سرعت بیشتری کار های خود را پیش ببرند. یکی از ویژگی های خوبی که چاپ مستقیم دارد این است که هیچ واسطی در بین آن وجود ندارد و چاپ مستقیما انجام می شود.
سرعت بالای چاپ، صرفه جویی در ریبون و قابلیت لمینیت کردن ریبون از ویژگی های مثبت چاپ مستقیم می باشد.


چاپ غیر مستقیم


در این نوع از چاپ، چاپ سطح شونده با فرم چاپ ارتباط مستقیم ندارد. به همین دلیل ابتدا الگوی اولیه بر روی یک لایه بی رنگ منتقل می شود و در نهایت برو روی یک سطح دیگر مانند کاغذ چاپ می شود. از معروف ترین روش های چاپ روش غیر مستقیم می توان به چاپ افست اشاره کرد.
فرایند چاپ مستقیم به صورت مرحله به مرحله انجام می شود اما در چاپ غیر مستقیم چون از هد و فیلم استفاده می شود،تمام اطلاعات توسط هد کنترل می شود و به صورت یکپارچه نقش ها و اطلاعات بر روی کارت منتقل می شود. پیوستگی در چاپ، کیفت آن را بالا می برد.


چاپ غیرتماسی


در این نوع چاپ جوهر افشان به صورت تماسی انجام نمی شود، چاپ آنلاین نمونه ای از چاپ غیرتماسی است که اطلاعات به صورت دیجیتالی به دستگاه چاپ وارد شده و برروی کاغذ نشان داده می شود.
ناگفته نماند که چاپ غیر مستقیم به چند نوع تقسیم می شود:

  • چاپ برجسته 
  • چاپ مسطح
  • چاپ گود
  • چاپ دیجیتال

در ادامه مطالب در مورد هر کدام از موارد بالا توضیح مختصری ارائه می دهیم تا هر چه بیشتر با انواع چاپ غیرمستقیم آشنا شوید. این ها بخشی از معرفی چاپ و انواع آن بود، در ادامه جزئیات بیشتری را بیان کردیم.

چاپ دیجیتال


چاپ دیجیتال که این روزها طرفدار زیادی هم در میان مشتریان و هم در میان صاحبان این صنعت. در چاپ دیجیتال دیگر نیازی به دستگاه های بزرگ چاپ نیست، چاپ دیجیتال توسط پرینتر های رومیزی، لیزری و جوهرافشان انجام می شود.
در چاپ دیجیتال، قبل ازچاپ، نیاز به خدمات پلیت یا فیلم گرفتن و … نیست و صفحات مختلف کار را می توانید در یک دور چاپ انجام دهید. چاپ دیجیتال به دلیل این که خدمات پیش از چاپ ندارد و در کوتاه مدت آماده می شود، از نظر هزینه کمی بالاتر از سایر چاپ ها می باشد اگر نیاز به چاپ فوری دارید، چاپ دیجیتال می تواند گزینه خوبی باشد.


چاپ گود یا هلیوگراور


چاپ گود جز پاپ های برجسته به حساب می آید. در این نوع چاپ، از سطح های فلزی استوانه ای شکل استفاده می شودو طرح حای مختلفی بر روی این سطح فلزی حک می شود. در این نوع چاپ چوناز کلیشه های چدنی استفاده می شود برای چاپ های تیراژ پایین مناسب نیستند.


چاپ برجسته


چاپ برجسته یا لترپرس برای کسانی که می خواهند کارت ویزیت و سربرگ های متفاوت و جذابی داشته باشند، بسیار مناسب است. تنوع و زیبایی چاپ لترپرس بیشتر است، خصوصا کسانی که به دنبال طرح های خاص و متفاوت هستند، چاپ برجسته گزینه خوبی می تواند برای آن ها باشد و در ست اداری هم کاربردی زیادی دارد.

اگر میخواهید به طور مفصل درمورد چاپ لترپرس بدانید می توانید در همین سایت مطالب مربوط به آن را مطالعه کنید.


چاپ مسطح


در این نوع چاپ، طرح مورد نظر برروی اجسام مسطح چاپ می شود. به عبارتی اجسام را گود یا برجسته نمی کنیم و از روش های شیمیایی استفاده می کنیم. به طوری که مرکب توسط روش های مختلف به شابلون انتقال داده و نهایتا چاپ می شود. ازچاپ مسطح بر روی نایلون، انواع لباس ها، کیف، ساک های دستی، چرم و… استفاده می شود. ارزانترین روش چاپ مسطح، سیلک است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.


چاشنی هنر در صنعت چاپ


تا اینجای کار با معرفی چاپ و انواع آن، آشنا شدید. احتمالا تا به این موضوع فکر کرده اید که دلیل جذابیت خیلی از چیز هایی که میبینیم داشتن طرح چاپی متفاوت و جذاب آن است. وقتی به دنبال طرحی برای چاپ هستید، طبیعتا طرح های خاص و متنوع موردنظرتان است تا از هر لحاظ منحصر به فرد باشد. در اینجاست که هنر به کمک چاپ می آید و به آن زیبایی می بخشد.
اکثر صاحبان این حرفه صرفا در زمینه چاپ متخصص ندارند، بلکه دارای طراحانی هستند که طرح های دلخواه مشتریان را برای چاپ آماده سازی می کنند. مجتمع چاپ زمرد، یکی از شرکت های چاپ انواع مختلف پروژه های چاپی و تلیغاتی می باشد که طبق سلیقه مشتری خدمات متنوعی را ارائه می دهد. اگر به دنبال چاپ با کیفیت و در عین حال قیمت به صرفه هستید، می توانید روی چاپ زمرد حساب باز کنید.

دسته ها: دسته ها: دسته بندی نشده

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید