همانطور که از نام این شغل پیداست، مربوط به چاپ انواع روکش ها و کاغذ های مختلف است. شغل چاپخانه یکی از مشاغلی است که پس از اختراع دستگاه چاپ، از قدیم الایام وجود داشته  و تا الان ادامه پیدا کرده است. قبل از شروع هر کسب و کاری حتما درمورد آن اطلاعات لازم را به دست آورید و آگاهی کاملی نسبت به آن شغل پیدا کنید.

چاپخانه هم جز مشاغلی است که باید درمورد آن بیشتر تحقیق کنید، چرا که با دستگاه های مختلف چاپ سر وکار خواهید داشت. به طور کلی در کار های چاپی باید تنوع بیشتری به خرج داد چرا که طرح های زیادی چاپ می شود و طراحان باید این نکته را در نظر داشته باشند که طرح تکراری ایجاد نکنند، به همین دلیل است که مشتریان به دنبال طراحانی هستند که کیفیت کارشان بهتر است.

ما در ادامه این مطلب تمامی نکاتی را که میخواهید همه چیز درمورد شغل چاپخانه را بدانید و یا اگر قصد راه اندازی چاپخانه دارید، را به طور کامل بیان کرده ایم.

مراحل کسب و کار چاپخانه

هر شغلی اصول و قواعد خاص خود را دارد . برای راه اندازی شغل مورد نظر حتما به ترتیب مراحل آن شغل پیش بروید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. همانند سایر مشاغل برای استارت زدن، به نقشه راه نیاز داردید، تفکر چاپخانه زمانی به تحقق می پویندد که تمام مراحل ان به ترتیب انجام شود در ادامه مطالب همه چیز درمورد شغل چاپخانه و چند مورد از نکاتی که باید پیش از راه اندازی چاپخانه به آن توجه کنید، اشاره کرده ایم.

نکات مربوط به ایجاد یک چاپخانه

  • اولین قدم داشتن علاقه و پشتکار و هم چنین داشتن اطلاعات کافی درباره صنعت چاپ
  • شما به عنوان صاحب این نوع کسب و کار، نباید فقط به فکر درآمدزایی از چاپخانه باشید چرا که با گذشت زمان اهداف و برنامه های پیشرفت دور فاصله می گیرید.
  • کسانی که به عنوان کارمند و کارکن در چاپخانه شما فعالیت می کنند باید با علم ویراستاری آشنایی داشته باشند. نگارش و ویرایش متن از مهم ترینکار هایی است که باید قبل از چاپ متن انجام شود. همچنین رعایت دستور زبان، نگارش و املا و ترتیب کلمات و جملات باید مورد توجه قرار بگیرد.
  • آشنایی با انواع چاپ از جمله چاپ دیجیتال و افست فقط برعهده چاپگران یک چاپخانه نیست بلکه همه کارکنان و کارمندان آن مجموعه باروند چاپ آشنا باشند.
  • در هنگام استخدام کارکنان وکارمندان خود حتما ملاک هایی مانند کاربلد بودن، حرفه ای و خلاق بودن را در نظر بگیرید. دلیل این امر آن است که ممکن است شما به عنوان مدیر چاپخانه در طول روز درچاپخانه حضور نداشته باشید، بنابراین باید کارکنانی را استخدام کنید که نحوه ارتباط با مشتریان را بلد باشند و امورات مربوط به چاپ را به نحو احسن انجام دهند.

بنابراین با رعایت این نکات می توانید کیفیت خدمات و محصولات خود را بالا ببرید و رضایت مشتری را جذب کنید.

چند مرحله که در راه اندازی چاپخانه مهم است!

شما قبل ازهرچیزی نیاز دارید تا پیش از شروع یک کار، مراحل و نحوه فعالیت در آن شغل را بدانید. زمانی که شما قصد دارید شغلی را به راه بیندازید، لازم است دانش مخصوص صنعت چاپ را بدانید و طبق آن اطلاعات پیش بروید.

ما در اینجا سعی کردیم تا چند مرحله از مراحل راه اندازی چاپخانه و همه چیز درمورد شغل چاپخانه را برای شما بیان کنیم.

مرحله اول :

نوشتن یک الگوی تجاری

داشتن طرح تجاری برای کارآفرین لازم است به طوری که داشتن یک برنامه اصولی و تجاری دقیق به شما در پیش نیاز راه اندازی چاپخانه کمک می کند و راه را برای شما هموارتر می کند. در این مرحله مواردی که باید بررسی شوند عبارت اند از

هزینه ای که باید برای راه اندازی چاپخانه خرج شود چقدر است؟

درآمد حاصل از فروش چقدر خواهد بود؟

داشتن طرح تجاری مغازه چاپخانه چه اهمیتی دارد؟

مرحله دوم:

ایجاد حساب بانکی برای راه اندازی چاپخانه

این مورد را در نظر داشته باشید هنگام راه اندازی چاپخانه باید حساب بانکی مخصوصی برای مجموعه خود باز کنید و از اعتبار شخصی و حساب های بانکی خود حفاظت کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

مرجله سوم:

یافتن مکان مناسب برای احداث مغازه چاپخانه

در ایجاد چاپخانه باید این نکته را در نظر داشته باشید که اغلب مشتریان شما ادارات، سازمان های دولتی، شرکت های خصوصی هستند که به ویژه چاپ دیجیتال و چاپ بنر که خواستار زیادی بین این ارگان ها دارد. بنابراین نزدیکی به محل کار ادارات، بانک ها و دفاتر باعث می شود تا سفارشات کاری زیادی داشته باشید.

مرحله چهارم:

تهیه تجهیزات و وسایل موردنیاز چاپخانه

یکی از مهم ترین قسمت هادر راه اندازی یک چاپخانه، خرید امکانات مورد نیاز چاپخانه می باشد. ناگفته نماند که خرید این تجهیزات باید به طور کامل و مناسب انجام شود که این امر مستلزم داشتن منابع مالی است که قبل از خرید باید سرمایه موردنیاز وجود داشته باشد.

صاحبان این نوع کسب و کار باید علاوه بر داشتن سرمایه کافی، باید ناخت بهتری از تجهیزات داشته باشند. چرا که شناخت اماکانت و تجهیزات مربوط به چاپخانه به شما در انتخاب نوع دستگاه ها و امکانات کمک می کند. از سایر نکات مهمی که باید در احداث ساختمان چاپخانه باید در نظر بگیرید این است که ساختمان از لحاظ تحمل قدرت و حرکت ماشین آلات و موارد مربوط به حفاظت فنی دارای گواهی استحکام بنا ازوزارت کار و امور اجتماعی باشد.

مرحله پنجم:

دریافت مجوز کسب از ارگان ها و سازمان های مربوطه

تمام کسب و کارهایی که شروع به فعالیت می کنند قبل از اقدام، باید مجوز های لازم را دریافت کنند. از جمله مجوز هایی که برای ایجاد چاپخانه نیاز دارند در ادامه آن ها را بیان کرده ایم.

  1. داشتن 10 سال سابقه کاری مرتبط با چاپ، پنج سال سابقه کا در حوزه لیتوگرافی، چاپ سیلک و یک سال سابقه تحصیلی در یکی ازرشته های مرتبط با چاپ که مدارک تحصیلی آن باید ارائه داده شود.
  2. در صورت تایید مدارک داده شده، با پر کردن فرم درخواست و هم چنین ارائه کپی تمام صفحات شناسنامه و سایر مدارکموردنیازمی توان مجوز چاپ را دریافت کرد.

یکی از نکاتی که  علاقمندان به چاپ باید قبل از ورود به این حوزه بدانند، گذراندن واحد های عملی در مرکزچاپ می باشد. چرا که در این نوع کسب و کار وجود دارد که ممکن است تا وقتی که وارد این عرصه نشده اید به چشمتان برنخورد به همین دلیل است که کسب تجربه عملی باعث می شود به ظرافت کار چاپی پی ببرید. وجود هر گونه خطا در این کار باعث نارضایتی مشتری و ضرر و زیان مالی می شود.

مرحله ششم:

راه اندازی نرم افزار چاپخانه

با نرم افزار چاخانه، خدمات ویژه ای برای مغازه و کسب و کار خود می توانید به راه بیندازید. این نوع نرم افزار می تواند تمام نیاز های شما را در رابطه با کار های چاپی برطرف کند. شما با خرید نرم افزار چاپخانه گونش می توانید، امورات مربوط به حسابداری شرکت خود را انجام دهید.

این امورات فقط محدود به حسابداری نیست بلکه می توانید از خدماتی که این نرم افزار در اختیارتان گذاشته است، استفاده کنید. حال که تا اینجا همه چیز درمورد شغل چاپخانه را فهمیدید، بهتر است در ادامه با چاپخانه های معتبر آشنا شوید.

چاپخانه های معتبر

قطعا شما به عنوان یک مشتری به دنبال چاپخانه ای هستید، کیفیت کار آن بالا باشد. در کار چاپ کیفیت برای هر دو طرف یعنی صاحب کسب وکار و مشتری از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین چاپخانه هایی که از نظر کیفیت چاپ بالا و از طرفی دیگر هم از نظر قیمت مناسب است، در اولویت مشتریان قرار خواهد گرفت.

اگر بخواهیم یکی از چاپخانه های معتبر را معرفی کنیم که تمام ویژگی گفته شده را دارد، چاپ زمرد را می توان نام برد. این مجموعه با چند سال سابقه در حوزه چاپ، خدمات ویژه ای را برای مشتریان در نظر گرفته است. شما می توانید با مراجعه به سایت چاپ زمرد، با نحوه کار این مجموعه آشنا شوید و به راحتی روی این چاپخانه حساب باز کنید.

دسته ها: دسته ها: دسته بندی نشده

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید