پوشش سلفون در صنعت چاپ

در صنعت چاپ، بعد از اتمام کار آنچه اهمیت بسزایی دارد استفاده از پوشش های مختلف بر روی محصول است و پوشش سلفون یکی از پوشش های پرکاربرد و مورد استفاده در صنعت چاپ محسوب می شود.

بعد از اتمام تمامی مراحل چاپ، محصول باید از استحکام لازم در مقابل برخی عوامل خارجی مانند رطوبت برخوردار باشد و پوشش سلفون باعث می شود تا لایه بسیار نازک سلفونی بر روی دستگاه تعبیه شده و با استفاده از چسب مخصوصی بر روی محصولات چسبانده شود. برای چسباندن این پوشش دو روش حرارتی و مکانیکی وجود دارد که با استفاده از چسب بر روی محصول چسبانده می شود. در واقع، پوشش سلفون به کمک چسب بر روی کاغذ کشیده شده و اینکار قبل از مرحله برش صورت می پذیرد. روش های حرارتی می تواند باعث چسباندن هر چه بهتر لایه نازک بر روی کاغذ گردد.

پوشش سلفون دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و استحکام بیشتری داشته و از نظر اقتصادی نسبت به سایر پوشش ها کم هزینه است. پوشش سلفونی در دو نوع مات و براق قابل استفاده است. پوشش سلفون مات ظاهر کدرتری نسبت به پوشش سلفون براق داشته و در نواحی پر نور، باعث ایجاد دید بهتر می شود. پوشش سلفون براق دارای براقیت و شفافیت بوده و بازتاب کننده نور است.

انواع پوشش سلفون

انواع پوشش سلفون مورد استفاده بر روی محصولات دارای ویژگی های خاص خود است:

پوشش سلفون مات

پوشش سلفون مات در محیط های پر نور، به دلیل کدربودن پوشش مانع از بازتاب نور از محیط های پرنور می شود و به همین دلیل، قابلیت دید افزایش می یابد. این نوع پوشش باعث با کیفیت دیده شدن رنگ شده و کمی از میزان شفافیت رنگ کاسته می شود.

پوشش سلفون براق

پوشش سلفون براق شفایت بیشتری نسبت به نوع مات دارد. در چنین پوششی، رنگ ها زنده تر و شادابتر به نظر می رسد. در محیط های پرنور، چنین پوششی باعث گذر مستقیم و زیاد نور می شود.

printing press

مشکلات ناشی از پوشش سلفون

استفاده از انواع پوشش های سلفون باعث زیبا به نظر رسیدن محصول چاپ شده می شود. ولی این خود می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد چرا که گاها بعد از کشیدن پوشش سلفون نیاز به تا زدن و برش محصول است و وجود پوشش سلفون موجب خراب شده محصول نهایی می شود. در صورت نیاز به تا زدن و برش، لازم است تا از روش های دیگر پوشش استفاده کرده و یا محصولات خود را به چاپخانه ای بسپارید که باعث کاهش میزان بروز چنین مشکلاتی می شود.

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید