چاپ دیجیتال

در این مبحث، سعی بر آن است تا توضیحات مختصری در رابطه با چاپ دیجیتال ارائه گردد. بطور معمول تولید محصولات چاپی با کیفیت و حرفه‌ای مستلزم صرف زمان و مراحل آماده سازی می باشد. ولی چاپ دیجیتال روشی نوین می باشد که این چاپ شامل چاپ حرفه‌ای متن یا تصویر در تیراژ پایین و با سرعت بالا به صورت مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ منتقل می گردد. تفاوت اصلی مراحل چاپ دیجیتال  با سایر روش‌های سنتی چاپ (افست، لیتوگرافی، فلکسوگرافی، گراور، یا لترپرس) در استفاده نکردن از پلیت‌ است. در این روش چاپگرها (عمدتا لیزری و جوهر افشان) مستقیما فایلها را از رایانه دریافت می‌کنند و توسط تونر یا جوهری که بدون نفوذ، به صورت لایه‌ای نازک روی سطح کاغذ، چوب، شیشه، سنگ، فوم برد، بوم، پارچه و کنواس قرار می‌گیرد، عمل پرینت را انجام می‌دهند. سپس جهت تثبیت رنگ ها فرایندهای حرارتی و تابش UV بر روی زمینه مد نظر انجام می شود. همین تفاوت اساسی در دستگاه های چاپ دیجیتال، باعث افزایش سرعت، کیفیت، کاهش زمان و تقاوت قیمت روش دیجیتال و سایر روشها محصولات می شود. 

مزایای چاپ دیجیتال

  • می توان هر نسخه را جداگانه ویرایش و پرینت کرد تا به نسخه نهایی مد نظر رسید.
  •  یک نوع چاپ شخصی شده است، امکان پرینت تصاویر و اطلاعات متفاوت در هر نسخه وجود دارد. برای مثال محصولاتی مثل کارت پرسنلی در هر نسخه شماره سریال، نام و تصویر فرد متفاوت است.
  •  چاپ در تیراژ کم و حتی یک عدد امکان پذیر است، تا جایی که به آن چاپ در تیراژ محدود نیز می گویند.
  • از دیگر نقاط قوت این روش می توان به سرعت بالاتر و صرف زمان کمتر به دلیل نبود مرحله تهیه پلیت یا زینک اشاره کرد.
  • کار با دستگاه چاپ دیجیتال زیراکس بسیار ساده‌تر از دستگاه های افست و سایر روش‌ها است که این مزیت موجب می شود هر فردی با آموزش مختصر چند روزه یا حتی چند ساعته بتواند با آنها کارکند و نیازی به تخصص حرفه‌ای نیست.
  •  تولید زباله های شیمیایی و کاغذی کمتر از دیگر مزیت های آن است.
  • دستگاه‌های مربوط به این روش روز به روز در حال گسترش و بهبودی هستند. از سال 2010  با وجود فناوری‌های نوین، مانند تکنولوژی نانو در سیستم پاشش جوهر پرینترها محدودیت بسیار کمتری در سرعت و هزینه دارند.
  • به دلیل قرار گرفتن تمامی رنگها به صورت یکجا کیفیت چاپی آن نسبت به افست بالاتر است.
  • نزدیک بودن رنگهای چاپ شده به رنگهای طرح اصلی

مجتمع چاپ زمرد یکی از مجتمع های پیشتاز در عرصه چاپ به شمار می آید و با ارائه خدمات مختلف می تواند به مشتریان در زمینه های مختلف چاپ کمک کننده باشد

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید