چاپ لترپرس و مزایا و معایب آن

در این مبحث، چاپ لترپرس و مزایا و معایب آن توضیح داده می شود. چاپ لترپرس (letterpress) یکی از روش های قدیمی محسوب شده و نوعی روش چاپ برجسته است. گوتنبرگ پدر صنعت چاپ این روش را یکی از روش های اصلی چاپ در نظر گرفته است. لترپرس به معنای چاپ حروف بوده و اشاره ای به برجسته بودن چاپ ندارد.

چاپ لترپرس تا اوایل 1970 مشهورترین روش چاپ محسوب می شد ولی با گذشت زمان روش های چاپ دیگر به دلیل داشتن کیفیت بیشتر و هرینه پایینتر، جایگزین این روش گردید.

در زمان پیدایش چاپ لترپرس، این روش با کنده کاری روی قطعات چوب انجام شده و کنده کاری باعث برجسته شدن تصویر می شود. سپس، به بخش کنده کاری شده مرکب افزوده شده و بر روی کاغذ فشار داده می شد.

کنده کاری بر روی چوب تا قرن بیستم ادامه یافت و بعدها از روش های عکاسی و روش های مکانیکی برای چاپ حروف برجسته استفاده گردید.

نمونه ای از چاپ لترپرس

مزایا و معایب چاپ لترپرس

چاپ لترپرس یکی از قدیمی ترین روش های چاپ بوده و در این روش، قابی که حرف بر روی آن حک شده توسط شخصی بر روی کاغذ فشار داده می شود. در این بخش، مزایا و معایب چاپ لترپرس توضیح داده می شود:

معایب چاپ لترپرس

  • هزینه بالای تهیه پلیت لترپرس
  • کیفیت چاپ پایین نسبت به چاپ افست
  • پایین بودن سرعت

مزایای چاپ لترپرس

  • خوانایی متن
  • کاهش میزان باطله

چاپ لترپرس برای چاپ چه اقلامی مورد استفاده قرار می گیرد:

چاپ لترپرس در حال حاضر برای چاپ کارهای کم تیراژ مورد استفاده قرار می گیرد. این روش چاپ بیشتر برای چاپ کارهای مشکی رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. ماشین های چاپ فلکسو جایگزین ماشین های چاپ لترپرس رول شده است.

ابزارهای چاپ لترپرس

با وجود تمامی امکاناتی که چاپ لترپرس در اختیار انسان ها قرار می دهد، این روش نیازمند زمان بیشتر جهت تنظیم میزان ضخامت نوشته چاپ شده است. این روش به دقت بالایی از کنده کاری نیازمند است و بنابراین، انجام کنده کاری های دقیق خود نیازمند زمان بیشتری است. در زیر نمونه ای از کنده کاری های چوبی نشان داده می شود.

نمونه ای از کنده کاری های چوبی حروف انگلیسی

در نهایت، می توان گفت که چاپخانه زمرد با داشتن چندین دستگاه لترپرس، آماده ارائه خدماتی در این زمینه است و شما می توانید سفارشات خود را در اختیار این چاپخانه قرار داده و آنها را در اسرع وقت تحویل بگیرید.

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید