چاپ و صنعت چاپ

در این مبحث، سعی بر آن است تا چاپ و صنعت چاپ مورد بررسی قرار گرفته و انواع آن به طور مختصر بیان گردد. کلمه چاپ و شکل قدیمی آن یعنی «چهاپ» از واژ‌ه چاو گرفته شده است که واژه ای مغولی است. از گذشته تا به امروز، کلمه چاپ معانی دیگری مانند طبع و باسمه به خود گرفته است. کلمه چاپ به معنای مُهر، اثر، نقش، و نشان است و به منظور تفهیم هر چه بیشتر مطلب، باید چنین بیان کرد که چاپ به معنای”فشردن و اثر گذاشتن سطحی بر سطح دیگر” است. در حقیقت، چاپ انتقال تصویر، نقش و حرف بر روی ماده خاص است که تیتراژ آن بیش از یک عدد می باشد و در این میان، شکل و فرم مطلب انتقال یافته نباید دچار تغییر شود.

در چاپ و صنعت چاپ، می توان واژگان یا تصاویر را بر روی پارچه، پلاستیک، مقوا، کاغذ و غیره چاپ کرد و در این میان، می توان مجددا به تولید نقاشی تا رونوشت‌برداری از میلیون‌ها نسخه کتاب پرداخت.

چاپ در عمل باعث می شود تا بتوان متنی را به یک چیز ارزشمند مانند روزنامه، مجله و یا کتاب تبدیل کرد. شناخته شده ترین نوع چاپ، چاپ بر روی کاغذ است.با توسعه روش های چاپ، امکان چاپ بر روی نایلون، پارچه، چرم، فلز، شیشه‌ و غیره وجود دارد. کلمه چاپخانه نیز به‌معنای مکان انجام چاپ بوده و از گذشته با به امروز، نام های مختلفی مانند مطبعه، دارالطباعه و باسمه‌خانه به خود گرفته است.

انواع چاپ

  • چاپ سیلك
  • چاپ افست
  • چاپ ملخی
  • چاپ لترپرس

اکنون، هر یک از انواع چاپ به طور خلاصه توضیح داده می شود:

چاپ سیلک

چاپ سیلک یکی از روش های جدید چاپ محسوب شده و در این روش، از قالب هایی با نام شابلون جهت چاپ استفاده می شود. می توان از این روش به منظور چاپ بر روی سطوح مختلف استفاده کرده و رایج ترین سطح مورد استفاده، چاپ بر روی پارچه است و بدین ترتیب، این روش در اکثر مواقع، در صنعت نساجی کاربرد داشته و باعث پیشرفت این صنعت شده است.

چاپ سیلک
تصویری از چاپ سیلک

چاپ افست

نام دیگر چاپ افست لیتوگرافی است و از این روش در چاپ انبوه استفاده شده و غلتک های مشخصی بر روی صفحات فلزی حرکت کرده و باعث چاپ تصاویر و رنگ ها می شود. این روش به عنوان مقرون به صرفه ترین روش چاپ انبوه در نظر گرفته شده می شود. مزایای استفاده از چاپ افست به دست آوردن محصولی با کیفیت است. در این روش، اپراتور به طور مداوم می تواند میزان جوهر و کنتراست تصویر را کنترل کند.

چاپ افست
تصویری از چاپ افست

چاپ ملخی

این روش چاپ به عنوان یکی از روش های سنتی چاپ محسوب شده و هربار، تنها امکان چاپ یک رنگ بر روی کاغذ وجود دارد. درگذشته از این روش برای چاپ تصاویر و نوشته بر روی قوطی های قنادی استفاده می شد. چاپ ملخی کیفیت پایینی نسبت به چاپ افست داشته و به هنگام استفاده، صدای جالبی تولید می کند.

چاپ ملخی
نمونه ای از چاپ ملخی

چاپ لترپرس

چاپ لترپرس یک روش چاپ برجسته بوده و این روش یکی از روش های اولیه چاپ محسوب می شود. با وجود اینکه این روش چاپ به چاپ برجسته معروف است ولی در گذشته به آن، چاپ حروف می گفتند چرا که در ابتدا، از این روش برای چاپ حروف استفاده می شد.

چاپ لترپرس
نمونه ای از چاپ لترپرس
دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید