چرا رنگ های تصاویر روی مانیتور با رنگ های پس از چاپ متفاوت است؟

در این مقاله سعی بر آن است تا در رابطه با دلیل تفاوت رنگ های تصاویر روی مانیتور با رنگ های پس از چاپ توضیحاتی ارائه گردد. حتما تا به حال شما هم متوجه این موضوع شده اید که کیفیت رنگ های تصاویر چاپ شده با کیفیت آن ها بر روی مانیتور متفاوت است. ممکن است بار اول چاپگر و بی کیفیتی آن را مقصر بدانیم. اما این امر در بهترین چاپگرها هم ممکن است رخ دهد. زیرا اصلا ربطی به نوع چاپگر ندارد. بلکه علت اصلی این کار تفاوت سیستم های رنگی مانیتور و چاپگر موجود در چاپخانه است. در ادامه با دو سیستم رنگی آشنا می شویم :

سیستم رنگی RGB و سیستم رنگی CMYK.

سیستم رنگی RGB

در این سیستم رنگ زمینه و اصلی مشکی می باشد. هرجا که بخواهیم رنگ خاصی داشته باشد، باید اضافه کنیم. رنگ ها در این سیستم از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز (RED) ، سبز (GREEN) و آبی (BLUE) ساخته می شوند. به همین دلیل به آن RGB گفته می شود. هرچه تعداد رنگ های بیشتری ترکیب شوند، رنگ حاصل روشن تر است و اگر هر سه رنگ به صورت کامل بتابند، رنگ سفید حاصل می شود. در نتیجه در صورت عدم تابش هر سه رنگ، رنگ سیاه حاصل می شود.

سیستم رنگی CYMK

در واقع در این سیستم همه رنگ ها از ترکیب چهار رنگ فیروزه ای (CYAN)، ارغوانی (MAGENTA)، رنگ زرد (YELLOW) و رنگ سیاه (BLACK)  بوجود می آید. برای همین به آن CMYK گفته می شود. این رنگ هنگام چاپ بر روی کاغذ با هم ترکیب می شوند. ابتدا رنگ اول چاپ می شود. سپس رنگ دوم و الی آخر. به علت شفاف بودن این رنگ ها، چیزی که ما بر روی کاغذ می بینیم، نتیجه‌ی ترکیب این چهار رنگ بر روی کاغذ است. در این سیستم رنگ سفید وجود ندارد، پس هر جا که ما رنگ سفید می بینیم یعنی هیچ رنگی وجود ندارد.

تفاوت دو سیستم رنگی

این دو مدل رنگ با هم دو تفاوت اساسی دارند. اول اینکه مانیتور از مدل رنگی RGB  استفاده می کند. در این سیستم غلظت رنگ ها می تواند از درجه ۱ تا درجه ۲۵۵ تغییر کند (حدودا ۱۶ میلیون رنگ ۲۵۵*۲۵۵*۲۵۵). اگر این عدد را با صد میلیون رنگ در مدل CMYK مقایسه کنیم، به نظر می رسد که مدل رنگ CMYK دارای تعداد رنگ بیشتری است. اما در عمل چنین نیست و بسیاری از رنگ هایی که در مدل RGB وجود دارد و در مانیتور دیده می شود در مدل CMYK وجود ندارد! علت این امر تکراری بودن بسیاری از رنگها در ۱۰۰ میلیون رنگ مدل CMYK است. بنابراین پرینتر شما نمی تواند همه رنگ هایی را که در مانیتور مشاهده می کنید روی کاغذ چاپ کند. در اکثر مواقع اگر عکسی با مدل رنگ RGB را به مدل رنگ CMYK تبدیل کنیم، متوجه می شویم که از شفافیت و زیبایی عکس کاسته می شود. رنگ های مدل RGB از قدرت درخشندگی بالایی برخوردار هستند، بطوری که صفحه کاغذ قادر نیست به همان اندازه این درخشندگی را نشان دهد. توجه داشته باشید که اگر حتی یک فایل را در مدل رنگ CMYK طراحی کرده باشید باز هم رنگ چاپی کار شما با آنچه در مانیتور می بینید متفاوت خواهد بود؛ چون اساسا سیستم مانیتور بر مبنای RGB است و توان نمایش دقیق CMYK را ندارد. همانطور که سیستم چاپ افست هم توان چاپ رنگ های RGB را ندارند.

پس حتما باید فایل های ارسالی به چاپخانه در مود رنگی CMYK باشند تا تفاوت زیاد محسوس نباشد.

دسته ها: دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید