روش های مختلفی برای چاپ وجود دارد که چاپ سیلک یکی از آن ها می باشد. البته ناگفته نماند که چاپ سیلک از روش های قدیمی برای چاپ روی سطوح مختلف است. در بین این سطوح، سطوحی که بیشتر از آن استفاده می شود. برای چاپ پارچه می باشد. مزیت های مختلف این روش عبارت اند از:

  • به راحتی می توان با آن کار کرد
  • نیازی به استفاده از تجهیزات پیچیده نیست
  • در چاپ های تیراژ تز نظر اقتصادی بصرفه است

چاپ سیلک هم مانند سایر چاپ ها به ماشین آلات و دستگاه های خاصی نیاز دارد و اصطلاحا به آن ملزومات چاپ سیلک می گویند. چاپ سابلیمیشن هم مانند چاپ سیلک است اما از نظر هزینه چاپ روش سیلک از نظر سوددهی بیشتر از روش چاپ سابلیمیشین است.

البته ابزار های مخصوصی وجود دارند که برای چاپ سیلک از آن استفاده می شود و همچنین چه چیز هایی برای چاپ سیلک لا است که در ادامه بیشتر درمورد آن توضیح خواهیم داد.

 ابزار مورد نیاز چاپ سیلک

چاپ سیلک چون یکی از روش های چاپی قدیمی است، از ابزار های مختلفی استفاده می کنند که کاربرد هرکدام از آن ها متفاوت است. کار کردن باروش سیلک کمی سخت تر از روش سابلیمیشن می باشد. اما در روش سیلک باید به طور متوالی و بدون خطا انجام دهیم تا محصول خوبی در نهایت به دست آوریم. ما در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد که چه چیز هایی برای چاپ سیلک نیاز است تا به راحتی بتوانید وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید.

ما روش سیلک ره به طور مثال برای شما توضیح می دهیم تا بهتر و بیشتر با این آشنا شوید و به سوا

فرض کنید قصد دارید لوگوی یک برند معروف از جمله برند آدیداس را چاپ کنیم ، اول از همه یک تور را با شماره مخصوص تهیه می کنید و با منگنه توری را به صورت کشیده روی آن قرار می دهیم به طوری که روی چارچوب کاملا فیکس شده باشد و هیچ گونه حباب یا چروکی روی آن وجود نداشته باشد.

سپس 10 لاک و1 حساس کننده را باهم ترکیب می کنیم و با یک کاردک و یا اسکوئیچی روی تور می کشیم البته باید توجه داشته باشیم که نور به چارچوب توری دار آغشته به لاک نرسد.

بعد از خشک شدن در یک فضای تاریک، تصویر را از بیرون چارچوب به آم می چسبانیم و روی میز نور که شامل چند لامپ است و وظیفه نور دادن را بر عهده دارد.  

بنابراین در چاپ به روش سیلک هر بخش از کاغذ جوهر ندارد، با رسیدن نور به توری و تاثیر آن بر روی حساس کننده، بسته شده و در دیگر قسمت های کاغذ که عکس دارد به دلیل داشتن جوهر از خشک شدن و بسته شدن توری جلوگیری میکند. بر این اساس همه سوراخ های ریز توری شابلون بسته شده و فقط قسمتی از آن به شکل مارک آدیداس دیده می شود. اگر روی توری کمی رنگ بریزیم و با کاردک این رنگ را به طور کامل در تمام سطح شابلون پخش کنیم، این رنگ از قسمت های باز توری که همان شکل نایک می باشد خارج می شود و می توان از بر روی تی شرت یا سطوح مختلف  استفاده کرد.

چارچوب سیلک

چاپ سیلک معمولا دو نوع است یا آلومینیومی یا چوبی. حال سوالی که در اینجا پیش می آید این است که از کدام یکی از چارچوب ها باید استفاده کرد؟ در حالت کلی چارچوب های آلومینیومی اغلب در کار های صنعتی و چاپ در اندازه های بزرگ به کار گرفته می شود.

برای کسانی که تازه کار هستند و چاپشان بزرگتر از A3 نیست، چارچوب های مناسبی برای چاپ می باشند.  دلیل اینکه برای سایز A3 چارچوب پیشنهاد نمی شود این است که ممکن است چارچوب کمی خمیده و باعث ایجاد موج در تور می شود و کار را خراب می کند. اگر تازه کار هستید وسایل مورد نیاز را تهیه کنید و ابزاری که نیاز ندارید از خرید آن خودداری کنید.

تورهای مخصوص چاپ سیلک

در مطالب قبلی به تور های چاپ سیلک اشاره کردیم در اینجا به طور کامل درباره تور های چاپ سیلک و هم چنین چه چیز هایی برای چاپ سیلک نیاز است را توضیح می دهیم.

البته اینکه می خواهید در چه نوع سطحی چاپ انجام دهید، مهم است چرا که این سطوح با یکدیگر فرق دارد. از تور های معروف برای چاپ سیلک می توان به تور های چینی، ژاپنی، سوئیسی، آلمانی و ایتالیایی اشاره کرد. این تور ها طبق قانون خاصی شماره بندی می شوند که می توان گفت بر اساس میزان خلل در اینچ مربع حساب می شود. هر کدام از این تور ها برای یک کار خاصی مناسب اند.

یکی از مراحل مهمی که باید به آن دقت کرد نحوه انتخاب شناره تور می باشد که باید به صورت صحیح انتخاب شود. البته طبق تجربه ای که از چاپگران این حوزه به دست آمده نشان می دهد که برای هر کار ازکدام تور و با کدام شماره استفاده کنیم.

نحوه ارائه چاپ سیلک به کامپیوتر

از سوالاتی که برای مشتریان پیش می آید این است که چگونه طرح چاپ را بر روی دستگاه چاپ انتقال بدهیم؟ یا از طریق پورت usb می توان فلش را به آن وصل کرد؟ در واقع هیچکدام از این راه حل ها جواب سوالتان نیست. شما باید طرح چاپ خود را به صورت تک رنگ و یا مشکی روی یک کاغذ پرینت کنید و رنگ مورد نظر را داخلش بریزید و به دستگاه چاپ دستور چاپ را تعیین کنید.

چند علت استفاده از چاپ سیلک

در ابتدا با توجه به مسئله بالا بودن تیراژ چاپ روزانه و روش های سنتی چاپ از نظر نیروی انسانی نمی توان نیاز های یک چاپخانه را برطرف کند. همچنین سطح کیفیت چاپ به دلیل یک دست کشیدن کاردک و اسکوئیجی با فشار ثابت و زاویه ثابت کاردک اسکوئیجی با توجه به میزان تنظیم سرعت سیستم رفت و برگشت کمپلت چاپ طبق انتخاب کاربر برای مدیاهای مختلف چاپی نسبت به روش دستی که امکان یک میزان بودن تمامی چاپ ها را ندارد خیلی بالاتر می باشد.

ازموارد دیگر می توان به کاهش نیروی انسانی در روند چاپ می باشد که از هزینه تمام شده چاپ با توجه به رقابتی بودن قیمت چاپ در بازار را کم می کند.

خدمات چاپ سیلک

حال که فهمیدید چه چیز هایی برای چاپ سیلک لازم است بد نیست کمی درمورد خدمات چاپ سیلک هم آگاهی داشته باشید. قطعا به دنبال چاپی هستید که از نظر کیفیت بالا باشد. در فرایند چاپ 50 درصد کار به مواد و دستگاهی نیاز دارد که کیفت بالایی داشته باشد و 50 درصد بقیه به کارشناسان و طراحان کاربلد نیازدارد که به طور کامل فرایند چاپ را طبق سلیقه مشتری پیش ببرد.

امروزه به دلیل وجود بازار رقابتی پیداکردن افراد چاپگر و صاحبان این گونه کسب و کار ها تقریبا سخت شده است. چرا که تعداد کسب و کار های مربوط به چاپ زیاد است و انتخاب را برای مشتریان سخت تر کرده است. یکی از مجموعه هایی که در این حوزه فعالیت می کند می توان به چاپ زمرد اشاره کرد. این مجموعه چاپی کلیه خدمات چاپ را در بر میگیرد و از طریق وبسایت آن می توانید اطلاعات بیشتری درباره این مجموعه به دست آورید و از خدمات چاپی آن بهره مند شوید.

دسته ها: دسته ها: دسته بندی نشده, وبلاگ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید